MOKA konvička a príprava kávy

MŇAM

Zázrak talianskej výroby, ktorý pripraví kávu v štýle espressa.

Tentokrát je reč o Moka konvičke. Na to, aby ste ju mohli používať, musíte ju umiestniť na plynový, elektrický, či sklokeramický sporák. Príprava kávy je v nej veľmi jednoduchá a zaobstarať si ju môžete v rôznych veľkostiach. 

Viete ako táto moka konvička funguje?

Do spodnej časti konvičky nalejete vodu a do lievika nasypete pomletú kávu. Najlepšie urobíte, ak si pomeliete kávu svojpomocne. A s týmto vám pomôže práve mlynček na kávu. Či už použijete ručný alebo elektrický mlynček, odrazí sa to na chuti kávy. Vždy je totiž lepšie, ak si kávu pomelieme tesne pred jej prípravou. 

Príprava kávy, MOKA konvička a príprava kávy

Keď máme spodnú nádobu naplnenú vodou a lievik plný čerstvej kávy, vrchnák pevne zaskrutkujte a konvičku položte na sporák. Použite mierny plameň. Voda sa postupne bude ohrievať a keďže je v uzatvorenom prostredí, vznikne veľký tlak, ktorý kávu vytlačí do hornej časti moka konvičky. Keď sa komora naplní kávou budete počuť bublajúci zvuk. Pripravte si hrnčeky na kávu, pretože akonáhle sa konvička naplní do dvoch tretín, odoberiete ju z ohňa, necháte doplniť a následne si môžete vychutnať svoju kávu.

Príprava kávy, MOKA konvička a príprava kávy

Pomocou tejto techniky si uvaríte naozaj silnú kávu, ktorá má intenzívnu chuť a podobá sa espressu. 

Mletie kávy

Mlynček na kávu vám umožňuje nastaviť si hrúbku mletia. Pri príprave kávy v moka konvičke použite stredné až jemné mletie. Všetko nájdete v návode, kde budete mať presný popis akú hrúbku mletia je vhodné zvoliť pri jednotlivých prípravách kávy. 

Príprava kávy, MOKA konvička a príprava kávy

TIP: Aby ste vedeli, kedy bude vaša káva hotová, nechajte veko otvorené a sledujte, kedy bude káva pretekať do hornej komory. Keď sa naplní do spomínaných dvoch tretín, konvičku odstavíte z ohňa, zatvoríte veko a necháte dôjsť 1-2 minúty.

Ak patríte k ľuďom, ktorí si radi vychutnajú kávu s mliekom alebo radi experimentujú, aj pre vás mám skvelý recept na chutnú kávu. Dalgona káva pochádza z Indie, no dnes už ju pozná takmer celý svet. Len 5 ingrediencií vás delí od ochutnania tejto skvelej kávy, ktorú máte hotovú za 5 minút. 

A nielenže výborne chutí, ale aj perfektne vyzerá. V lete si ju pripravte s ľadom a v chladnejších dňoch zvolte jej teplejší variant. Záleží len na vašej chuti. 

Dalgona káva

  • 4PL trstinového cukru
  • 4PL instantnej kávy
  • 4PL horúcej vody
  • ľad
  • mlieko

Príprava kávy, MOKA konvička a príprava kávy

V miske zmiešame trstinový cukor, kávu a vodu. Pomocou metličky alebo metličkovým mixérom zmes vyšľaháme do úplného zhustnutia. Musíme dosiahnuť nadýchanú a lesklú penu. 

Pripravíme si poháre, ktoré naplníme ľadom a zalejeme mliekom. Na vrch pridáme kávovú penu. A Dalgona káva je na svete.

Príprava kávy, MOKA konvička a príprava kávyAko sa ti podarila? Podeľ sa o svoju Dalgona kávu na Instagrame a označ @varime.blog spolu s hashtagom #varimeblog. Teším sa na tvoj výsledok.

Close
S láskou varí, fotí a píše Sandra Hricová.
©2021 Všetky práva vyhradené.
Close