Vyskúšajte overené recepty na zavárané a kvasené uhorky

MŇAM

Nenechajte si ujsť sezónu uhoriek a zamilujte si zaváranie rovnako ako ja!

Zavárané uhorky, Vyskúšajte overené recepty na zavárané a kvasené uhorky

Tentokrát sa chcem s vami podeliť o recepty na nakladané a kvasené uhorky. Všetko, čo sa týka zavárania má odjakživa na starosť moja babka. Preto som ju vyspovedala a prezradila mi overené recepty, ktoré si užíva celá naša rodina. 

Samozrejme nešlo by to bez toho, aby som priložila ruku k dielu. S mojou babkou trávim veľa času. Má neuveriteľne veľa skúseností a často je mojou inšpiráciou. Inak to nebolo ani pri téme zavárania. Keďže nás zásobuje zaváraninami od výmyslu sveta počas celého roka, ihneď som vedela kam sa vybrať pre informácie a skúsenosti. Pre mňa bol deň strávený zaváraním s mojou milovanou babkou neskutočným relaxom. 

Zavárané uhorky, Vyskúšajte overené recepty na zavárané a kvasené uhorky

U nás vždy so sezónou uhoriek prichádza aj zaváranie. My okrem zaváraných uhoriek milujeme takzvané „kvašáky“. Ide v podstate o uhorky, ktoré kvasia na slnku alebo na teplom mieste. Kvasené uhorky sa stali našou tradíciou a ja sa ich osobne neviem dojesť.

Tí z vás, ktorí o kvasených uhorkách ešte nepočuli, budú zaručene prekvapení. Veľa ľudí sa totiž čuduje, ako môže niekomu chutiť niečo vykvasené. Keďže ja som na kvasených uhorkách vyrástala, nepríde mi na tom nič zvláštne a každé leto si ich užívam u svojej babky rovnako, ako celá moja rodina. Poďme sa teda pozrieť, ako uhorky správne vykvasiť.  

Zavárané uhorky, Vyskúšajte overené recepty na zavárané a kvasené uhorky

Kvasené uhorky sa dajú robiť na milión spôsobov. Každá gazdinka má svoj overený recept. Ja vám dnes predstavím ten náš. Kvasenie prebieha na slnku približne päť dní. Pozor nepomýlte si kvasenie so sterilizovaním. Kvasené uhorky po premytí môžeme ihneď skonzumovať a uchovávame v chlade. Je možné ich tiež zavariť alebo pomocou odsávacej pumpy odsať vzduch.

Čo budeme potrebovať?

 • uhorky – hovorovo nakladačky. Volíme obvykle väčšie uhorky než pri zaváraní, cca 10cm., ktoré by mali mať približne rovnakú veľkosť,
 • kôprové kvety – pri kvašákoch budeme používať len kôprové hlavičky,
 • kôrka z chleba – odkrojíme si krajec chleba a vydlabeme ho,
 • hroznové listy – budú sa pridávať na spodok pohára a na záver na uhorky. Na vrchu nám  hroznové listy poslúžia ako prikrývka,
 • voda – zatiaľčo pri zaváraných uhorkách používame nálev, pri kvašákoch nám postačí vlažná slaná voda,
 • pohár – my sme zvolili 1 litrový pohár, ale je len na vás, aký objem pohára alebo nádoby si vyberiete vy.

Najskôr si uhorky dôkladne umyjeme a potom z nich odrežeme konce. Je dôležité, aby sme každú uhorku predtým ako ju vložíme do pohára narezali. Pozdĺžne do nej spravíme zárezy alebo uhorky popicháme vidličkou. Následne si pripravíme pohár, do ktorého vložíme hroznové listy a kôprové kvety a naukladáme na nich rovnomerne uhorky. Do stredu vložíme kôrku z chleba, kôprový kvet a doplníme uhorkami. Na záver, na uhorky pridáme kôrku z chleba a prikryjeme hroznovými listami. Do nádoby vlejeme vlažnú osolenú vodu  tak, aby boli uhorky úplne ponorené. Uhorky len priklopíme vrchnákom, ale nezatváramemich. Nádobu necháme na teplom mieste 4-6 dní. Počas kvasenia uhorky kontrolujeme. Správne vykvasené uhorky spoznáme vďaka odrezaným koncom, na ktorých ihneď uvidíme, či sú uhorky vykvasené alebo ešte surové. 

Pozrite si krátke video o tom, ako kvasené uhorky správne narezať a naukladať do pohára.

Zavárané uhorky, Vyskúšajte overené recepty na zavárané a kvasené uhorky

Ak sú naše uhorky vykvasené, je na čase ich vytiahnuť z nádoby. Nálev precedíme a uhorky umyjeme pod tečúcou vodou. Uhorky vložíme do čistého pohára a zalejeme precedeným nálevom. Takto ich uchováme v chladničke niekoľko dní. Celý recept na Kvasené uhorky spolu s množstvami nájdete na mojom blogu.

Zavárané uhorky, Vyskúšajte overené recepty na zavárané a kvasené uhorky

Druhým variantom, ako spracovať uhorky je zaváranie. Zavárané uhorky nepochybne pozná každý z vás. U nás na Záhorí je to tradícia. Naši starí rodičia zavárajú nielen uhorky, ale tiež kukuricu, karfiol alebo kapustu. Samozrejme sa zaváraniu nevyhne ani ovocie. Neviem si predstaviť pečené kurča s ryžou bez môjho obľúbeného slivkového kompótu alebo ryžový nákyp podávaný so sterilizovanými čerešňami, či marhuľami. 

Zavárané uhorky, Vyskúšajte overené recepty na zavárané a kvasené uhorky

A čo zavárané uhorky? Ja ich dokážem jesť dokonca aj k cestovinám. Ale k čomu určite nesmú chýbať je tradičný granadír, rizoto alebo mäso na šťave servírované s ryžou. K týmto jedlám proste uhorka zaručene patrí. 

Ak si chcete pripraviť vlastné zavárané uhorky smelo do toho. Nie je to naozaj žiadna veda a so správnym receptom a postupom do dokáže naozaj každý. 

Čo budeme potrebovať?

 • uhorky – na zaváranie si zvolíme menšie uhorky, približne 5cm,
 • kôpor – použijeme stonky, ktoré nakrájame na menšie kúsky,
 • nálev – pripravíme si ho pomocou vody, octu, cukru a nakladača,
 • zelenina – budeme používať mrkvu a cibuľu,
 • chilli – je len na vás, či zvolíte chilli papričku,
 • pohár – my sme používali pohár vo veľkosti 750ml. 

Pripravíme si nálev. V hrnci zmiešame vodu spolu s cukrom a octom. Akonáhle začne voda vrieť, pridáme nakladač a povaríme 5 minút. Nálev máme hotový a presunieme sa k ďalšiemu kroku, ktorým je umývanie a čistenie zeleniny. Zeleninu umyjeme a nakrájame. Na dno pohára vložíme nasekaný kôpor a naskladáme uhorky natesno jednu vedľa druhej. Do stredu pridáme kolieska mrkvy, plátky cibule a kúsok chilli papričky. Naskladáme uhorky a zalejeme nálevom, ktorý sme nechali vychladnúť. Poháre dobre upevníme a môžeme sa pustiť do samotného zavárania. 

Zavárané uhorky, Vyskúšajte overené recepty na zavárané a kvasené uhorky

Moja babička na zaváranie používa parný hrniec. Dnes už sa však uhorky dajú zavárať dokonca aj v umývačke riadu, rúre alebo v tlakovom hrnci. 

Pevne zaskrutkované poháre vložíme do parného hrnca a zalejeme studenou vodou. Poháre musia byť celé ponorené. Privedieme k varu a varíme dovtedy, pokiaľ voda nedosiahne 90 ℃. Uhorky odstavíme a necháme vo vode vychladnúť do ďalšieho dňa. Celý recept na Kvasené uhorky spolu s množstvami nájdete na mojom blogu.

Pozrite si detailný recept, ktorý sme si pre vás pripravili s mojou babkou.

Zavárané uhorky, Vyskúšajte overené recepty na zavárané a kvasené uhorky

Ak sa vám páčil tento článok, neváhajte si prečítať viac v sekcii Rady a tipy alebo ma sledovať na Instagrame, či Facebooku.

Close
S láskou varí, fotí a píše Sandra Hricová.
©2021 Všetky práva vyhradené.
Close